İnteraktif Temel İşaret Dili

Süre

Eğitim süresi 24 gün / 72 saat olmak üzere hafta içi veya hafta sonu katılmak isteyenler için alternatif başlangıç tarihlerimizi aşağıda inceleyebilirsiniz.

Hafta içi –  Salı ve Perşembe günleri 19.00-21.45 arası 

Hafta sonu – Cumartesi ve Pazar günleri 10.00–12.45 arası 

Eğitim İçeriği

Temel İşaret dili, ülkemizde sayıları 3 milyonu bulan İşitme ve konuşma engelliler tarafından kullanılan ve konuşma dilinden farklı olan el hareketlerini ve yüz mimiklerini içeren bir dildir. Sessizlikte Diyalog’un ev sahipliğinde Yasadikca.com ve Engelsizkariyer.com’ un profesyonel işaret dili tercümanları ve eğitmenleri ile birlikte hazırladığı ilk interaktif ve uygulamalı eğitim programında öncelikle işitme engellileri tanıma, Türk İşaret Dili’nin (TİD) Osmanlı’dan günümüze tarihçesi, işitme engellilerin yaşam kültürü ve TİD’in gramer yapısı öğretilmektedir.

Badilik sisteminin özellikle uygulandığı eğitimler teorik ve pratik olarak verilmektedir. Hem konuşabilen profesyonel eğitmen ve hem de işitme engelli eğitmen olmak üzere derslere iki eğitmen katılmaktadır. İşaret dilinin temellerinin öğrenildiği bu programda amaç birebir uygulamalarla içselleştirme ve pekiştirmeyi en üst seviyede tutmak.

İşaret dilini öğrenerek İşitme ve konuşma engelli bireylerin toplumda kendilerini ortaya koymalarını sağlayarak iletişim olanaklarını arttırabilirsiniz. İşaret dilini bilenlerin sayısının arttırılmasını sağlayarak iş ve sosyal yaşamda işitme engellilerle karşılaşan her bir bireyin işitme engellilerin ihtiyaçlarını iletişim yolu olan işaret diliyle sağlama yeteneği ve becerisini kazandırmak. İş ve sosyal hayatınızda doğru işaret dilini öğrenerek yepyeni bir pencere daha açabilirsiniz.

 

Kimler İçin?

Öğrenciler, akademisyenler. Kamu kurum ve kuruluşlarda çalışanlar ve özel sektörde çalışan yönetici ve çalışanlar. Sağlık sektöründe çalışanlar. Belediye gibi yerel yönetimlerde çalışanlar. Sporcu ve sanatçılar. Türk İşaret Dili alanında bilgi ve beceri kazanmak isteyenler ve kişisel gelişimde yepyeni bir dille başarıyı hedefleyenler gibi herkes katılabilir.

 

Neler Öğreneceksiniz ?

İşaret Dili Genel Özellikleri, İşaret ve Beden Dili İlişkisi, İletişim ve Günlük Konuşma Dili, TİD’in Özelliklerine Göre Cümleler, TİD Cümlelerinde Ekler ve Zaman, TİD Cümlelerinde Ögeler, TİD’e Göre Hazırlıklı ve Hazırlıksız Konuşma gibi zenginleştirilmiş temel eğitim konuları yer almaktadır.

Ayrıca katılımcılar 72 saatlik program sonrası İşaret diliyle cümle kurabilmeyi, soru sorabilmeyi, günlük hayatta gerekli olan kelimelerin işaretlerini, mesleğe yönelik işaretleri öğrenecekler. İşitme engelli eğitmenlerle uygulamalar yaparak pratiklerini geliştirilecektir. TİD eğitimleri  sonunda katılımcılar  TİD pratiğini geliştirerek iletişim kurma becerisi kazanacaklar.

 

Eğitimin Kazanımları

İkinci bir bir dil olarak kullanılan Türk İşaret Dili’nin temel bilgilerini doğru öğrenecek, İşaret diliyle kendini ifade etme, işitme engellilerle iletişim kurabilme becerilerine sahip olacak, İşitme engellilerle iletişim kurarak sosyal bütünleşmeye katkıda bulunabileceklerdir.

 

Belge

Program sonunda yapılan sınav ile yüzde 70 baraj notunun üzerinde puan alanlar ve derslere en az yüzde 70 katılım  şartını  karşılayan  adaylara  sertifika  verilir.

 

Ek Bilgi

Haftada iki gün toplam 6 saat olarak sunulacak eğitimler 3 ay sürecek 72 saatlik program katılımcıları eğitmen veya tercüman yapmaz. Sadece işaret dili temellerini öğrenerek işitme engellilerle temel iletişim becerisi kazanmayı sağlar.

 


Programa Başvur

Program Hakkında

Program Süresi

24 gün / 72 saat

Program Ücreti

844 TL (KDV dahil)

Eğitim Gün ve Saati

  • Salı ( 19:00 - 21:45 )
  • Perşembe ( 19:00 - 21:45 )

Başlangıç Tarihi

25 Şubat 2017

Eğitim Yeri

Turkcell Diyalog Müzesi Gayrettepe Metro İstasyonu

Bilge Çelikok

Halise Deler

Nermin Merdanoğlu

© 2013 Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi BAUSEM, TÜSEM konseyi üyesidir.