Italian Art, Media & Design

The impact of Italian art, history and visual culture on the success of the MADE IN ITALY brand is undoubtful and results into the production of unique artifacts integrating functionality, aestethics. technology and innovation. This course aims to unveil the key factors of the Italian design, by exploring its complex relationship with art and media. The core and most critical steps of the design process, from the idea to the project and prototype realization, will be illustrated in several sectors where the Italian passion for style, beauty, art and culture makes the difference.

This course can suit a variety of interests, especially if you: want to develop an awareness of the historical, social and value of Italian art, craft and design; gain an understanding of the most critical steps of the design process, from the idea to the product; learn how to use a combination of text, audio, images, animation, video, and media in order to create a brand’s recognizable identity and target your market; enhance your visual, creative, communication and comparative analysis skills.

This course requires 42 contact hours.

Minimum number of participants to activate this Course: 15 students.

İtalyan Sanatı, Medya ve Tasarımı

Fikirden Ürüne

 

MADE IN ITALY markasının başarısında İtalyan sanatının, tarihinin ve görsel kültürünün şüphesiz büyük bir etkisi vardır. Bu etkinin sonucu olarak da ortaya çıkan ürünler fonksiyonellik, estetik, teknolojik ve yenilikçilik açısından eşsizdirler. Bu kurs İtalyan tasarımının sanat ve medyayla olan karmaşık ilişkisini inceleyerek, anahtar faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Tasarım aşamasının ana ve en kritik adımları, fikirden yola çıkarak projenin ortaya çıkması, prototipleme ve ürünün ortaya çıkması, farklı sektörlerden örneklerle anlatılacaktır.

Bu kurs birçok ilgiye karşılık vermekle birlikte özellikle İtalyan sanatı, işçiliği ve tasarımıyla ilgili tarihsel ve sosyal açıdan bilgi sahibi olmak isteyenlere yöneliktir. Fikirden üretime giden yolda tasarım aşamasının en önemli adımlarını anlamak, markanın ayırt edilebilir kimliğini yaratmada ve hedef kitle belirlemede yazı, ses, görüntü, animasyon, video kombinasyonlarının nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsanız, bu kurs tam size göre.


Programa Başvur

Program Hakkında

Program Süresi

42 hours / 10 days

Program Ücreti

900 €

Eğitim Yeri

BAU - Rome Campus

© 2013 Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi BAUSEM, TÜSEM konseyi üyesidir.