Italian Food & Restaurant Business

The Art of Eating!

Italians are very popular in the food and restaurant business, and the impact of the food culture on the national economy and identity, especially as far as exports and tourism are concerned, is huge. This course wants to provide a full immersion experience into the Italian cuisine, which is characterized by its simplicity and relies mainly on the quality of the ingredients, rather than on elaborate preparation.

Participants will conduct tasting sessions, field trips, cooking classes by experienced Italian chefs and food designers.They will also understand the familiar ownership of Italian companies and chains in the sector, and how the unconventional structure of many Italian food establishments can be a competitive success factor when shifting to international markets and adapting to the new emerging global food trends. Impact of social media and digital image management in the new era of open innovation will be explored through the analysis of specific case studies of the Italian food and restaurant business.

This course can suit a variety of interests and levels of knowledge of the Food & Catering sector. Amateurs, Restaurant managers and entrepreneurs, Food bloggers & designers will all find “bread for their teeth”.

This course requires 42 contact hours.

Minimum number of participants to activate this Course: 15 students.

İtalyan Mutfağı ve Restoran İşletmeciliği

Yeme Sanatı!

İtalyanlar yemekleri ve restoran işletmeciliğiyle çok ünlüdür. İhracat ve turizm göz önüne alındığında da yemek kültürünün ekonomiye ve ulusal kimliklerine katkısı çok büyüktür. Bu kursta sağlanmaya çalışılan, ayrıntılı tekniğiyle değil malzemelerinin sadeliği ve kalitesiyle öne çıkan İtalyan mutfağına ayrıntılı bir giriş yapmak.

Katılımcılar, tadım etkinlinliklerine ve saha ziyaretlerine katılacak, deneyimli İtalyan şeflerden ve yemek tasarımcılarından dersler alacaklardır. Ayrıca sektördeki İtalyan şirketlerinin ve zincirlerinin benzer özelliklerini kavrayacak ve birçok İtalyan işletmesinin alışılmadık yapılarının uluslarası pazarda rakiplerine karşı nasıl bir başarı faktörü haline geldiğini öğreneceklerdir. Bunlarla birlikte belirli vaka analizleri doğrultusunda gelişen teknoloji ve yenilik çağında sosyal medya ve görsel iletişim tasarımı kullanımı işlenecektir.

Bu kurs yemek&catering sektöründe olan herkesin ilgisine karşılık verecektir. Ayrıca  amatörlerin, restoran işletmecilerinin ve girişimcilerinin, yemek blogu sahiplerinin ve yemek tasarımcılarının da ‘ağızlarına layık’ bir programdır.


Programa Başvur

Program Hakkında

Program Süresi

42 hours / 10 days

Program Ücreti

900 €

Eğitim Yeri

BAU - Rome Campus

© 2013 Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi BAUSEM, TÜSEM konseyi üyesidir.