Senaryo Yazarlığı Okulu

Arthur Miller, Francis Ford Coppola, Alfred Hitchcock, Stephen King, Christopher McQuarrie ya da Orson Welles’in yeryüzüne hiç ayak basmadığı bir dünya hayal edebiliyor musunuz? Hatta hikayelerin anlatılmadığı, insanlar arasındaki en güzel duygulardan biri olan paylaşım ve bilgi aktarımıyla hiç tanışmadığımızı… Eski çağların akşam eğlencelerinin hiç olmadığını, bugün ise kendi dört duvarımız arasında sıkışıp kaldığımızda bizi o tek yönlülükten çekip alacak tek bir hikayeciye hasret kaldığımızı…

Bir an düşünüp hayal edin! Hayal edebiliyorsanız, anlatacak düşünceleriniz var demektir. Aklınızın içinde capcanlı düşünceler, sağlıklı bir şekilde çalışıyor, üretiyor ve bunu dünyanın geri kalanı ile paylaşmak istiyor anlamına gelir. İhtiyacınız olan hamurun temel malzemeleri sizde, ancak her sanatta olduğu gibi senaryoda da zanaat bilmeden, yazmanın rafine haline ulaşılamıyor.

Ancak en başta “Benim hikayem anlatılacak kadar ilginç değil” ya da “Anlatsam roman olur ama öyle oturup yazmak… Bilmem ki!” gibi bahanelerin ardına sığınmadan; anlamak, dinlemek, birikimleri kağıda dökmek ve çalışmak gerekiyor. Bir bilenle çalışmak… Türk Sineması’na emek vermiş ve her biri hikayelerini özgürce anlatabilen ustalarla bir araya gelebilmeniz için hazırladığımız Senaryo Yazarlığı Okulu’nda yepyeni öykülere hayat vermek için sizleri bekliyor olacağız.


Neden Senaryo Okulu’na katılmalı?
  • Amatör ya da gizli bir yazar olduğunuzu farz edelim. Ya da belki henüz kağıt kaleme yaklaşamadınız bile… Unutmayın hikayeleriniz aklınızın içinde kaldığı sürece ne kuşaktan kuşağa aktarılabilir ne de kimse varlığından haberdar olur. Zor olan gerçek bir hikaye bulmaktır, geri kalanı ise teknik. Gelin bu tekniği eğitimcilerimizden öğrenin. Hikayeleriniz aklınızda tutsak kalmasın.
  • “Başka bir mesleğim var ama hep uktedir içimde senaryo yazmak” diyorsanız, haftasonları tatlı bir kaçamak yaparak, yetkin rehberlerimizin ayak izlerini takip edin ve sinema dünyasında belki varlığından haberdar bile olmadığınız rotalara yelken açın.
  • Eğitimcilerimizle bir araya gelmenin senaryo zanaatını öğrenmek kadar, bir iletişim platformu da olduğunu unutmayın. Hikayelerini, öykülere olan bakış açısını beğendiğiniz yazarlarla birlikte belki bir proje üretebilir, belki de kendi projenizin en büyük açmazlarını birlikte çözebilirsiniz.
  • Bugün dramatik dile hangi mesleklerin ihtiyacı yok? Malesef hepsinin var! Söz konusu iletişim olduğunda, sabah uyanıp gece uyuyana kadar içinde bulunduğumuz bir eylemdir iletişim. Neyi değil, nasıl anlattığınız anlaşılırlığın anahtarı adeta günümüzde. Sinemaya uzak kalmış reklamcılar, halkla ilişkiler çalışanları ve geleceğin gazetecileri, iletişimcileri; yetersiz olduğunu hissettiğiniz anlatım yöntemlerinde kendinizi geliştirin.
  • Hikayenizi etkili bir biçimde yaratabiliyor, tekniğine uygun olarak kağıda dökebiliyor ancak Fikri ve Sinai Haklar konusundaki zayıflıklarınız nedeniyle, eserinizi nasıl paylaşacağınızı bilemiyosanız ya da Fikri ve Sinai Haklar Hukuku’nda uzmanlaşmayı düşünen ve bilgilenmek isteyen bir hukuçuysanız Senaryo Yazarlığı Okulu’nun içeriğinde temel başlangıç adımlarını bulacaksınız.

Amaç

Bu eğitim programında amaç, sinema ve televizyon sektöründe senaryo’nun ne olduğunu tüm boyutlarıyla katılımcılara aktarmaktır. Senaryo yazmak için gereken temel bilgilerin ve uygulama yöntemlerinin yanı sıra, katılımcılar, senaryo ile sektöre adım atma yolları, adım atmadan önce sektöre olan yabancılığın bir ölçüde ortadan kaldırılması ve sektörde senaryo ve hikaye yazarının hakları ile bu hakların nasıl korunacağı hakkında bilgilendirilecektir.


Programda Ne Var?

Senaryo Yazarlığı Okulu Eğitim Takvimi için tıklayınız!


Belge

Senaryo Yazarlığı Okulu’nda gerçekleşen derslere, yüzde 70 devam koşulunu sağlayan katılımcılara sertifika verilecektir.


BAUSEM Senaryo Yazarlığı Okulu’nu Sen-Der ve Senarist-Bir işbirliğiyle düzenlemektedir

 


  • Gürcan ÖZKAN

    Bu eğitim güncel midir?

Programa Başvur

Program Hakkında

Program Süresi

60 saat / 10 gün

Eğitim Gün ve Saati

  • Cumartesi ( 10:00 - 17:00 )
  • Pazar ( 10:00 - 17:00 )
© 2013 Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi BAUSEM, TÜSEM konseyi üyesidir.